גולד פטנטים ויעוץ פיננסי בע”מ (1992)
עריכה, רישום וניהול של פטנטים, סימני מסחר ומדגמים בארץ ובעולם
רח’ יוחנן הסנדלר 15, חיפה | טלפון: 04-8110007 | office@gold-patent.co.il | gold-patent.co.il

נשים ממציאות

גולד פטנטים בע"מ מלווה ממציאים וממציאות ברישום פטנטים והפיכתם למוצר נמכר בשוק הבינלאומי גם בתחומים מגוונים ומתעשיות השונות, ממכשור לתמרוקים ויופי ועד רפואה וטכנולוגיה, להלן שתי דוגמאות נוספות, מתוך מאמר שפורסם ב- WIPR, אפריל 2012.

נשים ממציאות

פרופ' חבצלת ביאנקו-פלד המציאה מדבקות סינטטיות ברפואה. כרמית תורג'מן, מהנדסת תעו"נ המציאה את טרוולו, בקבוק בושם נטען לנסיעות ובשמו הלועזי ה- Travalo. נשים ממציאות אילו ורבות אחרות נעזרו בשירותי עריכה ורישום פטנטים של משרד עריכת פטנטים גולד פטנטים בע"מ בחיפה לרישום סדרת הפטנטים שלהן ומיצובן המסחרי כתוצאה מכך, בשוק הבינלאומי. (סיפורי הצלחה נוספים קראו כאן)

להלן המאמר שפורסם ב – WIPR המספר את הצלחתן ותרגום מקוצר :

 womeninvantor

1) כרמית תורג'מן בוגרת המסלול לתעשייה וניהול הנדסה מהטכניון מ-2005. האמצאות שלה מתייחסות למכשירי מילוי שונים, את הראשונה היא הגתה בעת חופשה בחו"ל ב-2004. בזמן שארזה את מזוודותיה לטיול שלה, בקבוק גדול של בושם יוקרתי האהוב שלה נפל ונשבר. עלה בדעתה שבקבוקונים המתמלאים מחדש בבשמים שונים, כל אחד בבושם אחר, יהיה אידאלי לנסיעות. אך לא הצליחה למצוא מיכל מתאים לעשות זאת, חוץ מאשר בקבוקונים לא יעילים ולא אטומים דיים להכיל בושם.

אז כרמית בנתה ובחנה שסתום חד כיווני כמנגנון מילוי שיכול להיות משולב בבקבוק קטן. מנגנון המילוי תואם למרססים הסטנדרטיים ולמנגנוני ההתזה של בקבוקים בגודל מלא. הבקבוק הקטן מתמלא בבושם על ידי הסרה פשוטה של מכסה המנגנון המרסס או המתיז, בכך חושף צינורית קטנה, המוחדרת לתוך השסתום החד כיווני הממוקם בחלקו התחתון של הבקבוק הקטן, מה שמאפשר לנוזל הבושם לזרום הישר מהבקבוק המקורי הגדול אל תוך הקטן.

כרמית פנתה לעורכת פטנטים ד"ר מרגנית גולדרייך, מנכ"לית גולד פטנטים ויעוץ כלכלי בע"מ וקיבלה יעוץ מקיף בנושא רישום פטנטים ולווי עסקי להמצאותיה. בהמשך הוגשה בקשה לרישום פטנט.

השתתפה בכנסים, תערוכות, הרצאות וקורסים בעיצוב מוצר והחלה להציג את מוצריה.

ב-2008 כרמית חברה לשותף הנוכחי שלה מהונג-קונג  Travalo & Genie-S למכירות המוצר טרוולו בעולם כולו, שעד כה מסתכמים בכמה מיליונים. ב-2010 המוצרים שלה זכו בפרסים מובילים כמו:

  • Best Beauty Gadget Award מטעם ה- Cosmopolitan Beauty Awards,
  • Gift of the Year Award מטעם ה-  Giftware Association,
  •  The Fragance Foundation – FiFi Award עבור פריצת דרך טכנולוטגית לשנת 2010
  • בחירת העורך, של  Frontier מגזין העסקים בתעשיית הנסיעות הקמעונאיות, לשנת 2011

 אבל, כרמית לא ישבה על זרי הדפנה. בסמיכות להצלחותיה הבינלאומיות הרבות, כמה חיקויים מהמוצרים התחילו להימכר בארצות שונות בעולם. למרבה המזל למרות שבקשת פטנט בסין לא הוגשה מעולם בשל אילוצים פיסקלים בהתחלה, הוגשה בקשת שירות ( Utility Model) בסין על ידי גולד פטנטים בע"מ ובעקבות הטיפול המיידי והמדוייק הוענקה לה ההגנה המשפטית בינלאומית המיוחלת נגד מפרי הפטנטים. נכון להיום שתי תביעות איתתו הצלחה נגד מפרי הפטנט.

לסיפור המלא אודות טרוולו פטנט בקבוקון הבושם למילוי רב פעמי קראו כאן.

2) חבצלת ביאנקו-פלד היא פרופסור בהנדסה כימית בסגל הטכניון מאז 1999.  זכתה בפרסי מחקר רבים, כתבה מעל 50 מאמרים ובתיק הקניין הרוחני של החברה שהקימה רשומים 8 פטנטים. הפטנטים שלה מתייחסים למדבקות ביוכימיות הפועלות בסביבה ובתנאים של לחות. המחקר שלה בוצע כמענה לקריאה מהקונסורטיום האירופאי לחקור מאפיין הדבקה של אצות ים, הידועים שנדבקים על משטחים תת ימיים על ידי הפרשת תערובת של מרכיבים המגיבים יחדיו ליצירת 'דבק'.

עוד לא היו מחשבות אז על ישום עסקי או מסחרי של המחקר שלה, היות והמחקר היה ממוקד במנגנון ההדבקה. פרופ' חבצלת ביאנקו- פלד בחנה דוגמאות שנשלחו אליה מעת לעת על ידי חברי הקונסורטיום שחילצו את הרכיבים מהאצות. התוצאות עובדו כדי לנסות לשפר את כושר ההידבקות ומשהדבר לא צלח החליטה ביאנקו-פלד לפתח חלופות ביו- מימטיות. אלו הם חומרים סינטטים המדמים את התכונות הטבעיות של החומרים והרכיבים רק כדי לסיים את התלות של התפתחות המחקר שלה במעט דגימות בלבד.

גם אחרי שהתקבלו תוצאות טובות מאוד עם אמצאת המדבקה הסינטטית הביו-מימטית, ביאנקו-פלד היתה ספקנית בנוגע לרישום האמצאה כפטנט. היא העדיפה פשוט לפרסם את תוצאותיה במגזין אקדמי יוקרתי. אולי נשים נוטות להיות יותר מציאותיות מגברים, וזה יכול להסביר לפחות באופן חלקי, את המספר הנמוך של הגשות פטנט ורישום אמצאות על ידי נשים. אך לבסוף היא השתכנעה בדבר הפוטנציאל המסחרי של האמצאה ונעזרה בשירותי ניהול קניין רוחני ועריכת פטנטים של חברת גולד פטנטים בע"מ בחיפה, כדי לרשום את האמצאה שלה כפטנט בתחום הטכנולוגיות הרפואיות.

ניסיונות ראשונים למסחר את ההמצאה על ידי מכירת הרעיון לחברות תרופות גדולות נראו כמאשרות את ספקנותה וגם ההצעות היו נמוכות. בנוסף נראה היה כי בהמשך, כל שיתוף פעולה עם חברות אלה היה מוביל לניגוד עניינים בתפיסת המחקר האקדמי, שכן החברות דרשו השתתפות במו"פ שהיה מבשיל לפיתוחים שלא עניינו  את המכון .

בתקופה זו שביאנקו-פלד חיפשה מסגרת מתאימה למימוש יעדיה, קרן מאן להנדסה ביורפואית הקימה את המכון אלפרד מאן בטכניון (Alfred Mann Institute at the Technion – AMIT) כמסגרת מכון אקדמי המאפשר מסחור של טכנולוגיות ביורפואיות חדשניות המשפרות את הבריאות האנושית. ביאנקו-פלד הקימה יחד עם שותפים את חברת סילאנטיס  SeaLantis, אחת משלושת החברות הראשונות תחת AMIT.

תהליך הגשת הבקשה לרישום האמצאה של ביאנקו-פלד כפטנט, בוצע על ידי עורכי פטנטים מחברת גולד פטנטים בע"מ, ובשילוב האסטרטגיה הנכונה, הפטנט הבשיל למוצר הניתן למסחור. סילאנטיס בתחילת הדרך, את פריצת הדרך ביאנקו –פלד כבר עשתה.

לפרופ' חבצלת ביאנקו-פלד ולקבוצתה יש כבר תיק אמצאות בתחום זה והם מציגים את המוצרים במכונים ובתי חולים שונים בעולם. נכון שהיבט המסחרי מטופל היטב על ידי חברת סילאנטיס, אך המתח בין פרסום אמצאות ורישום פטנטים מהקהילה האקדמית נותר עדיין סוגיה סבוכה.

קראו עוד אודות המדבקה הרפואית כאן, הדגמה של ההדבקה של וריד פגוע , מתוך אתר החברה : http://www.sealantis.co.il

על המצאות ופטנטים נוספים בשלבי מסחור שונים קראו בדף סיפורי הצלחה.

על פרסומים נוספים של גולד פטנטים קראו כאן.

_____________________________________________________

שם המאמר : יישור האיזון – עלייתן של נשים ממציאות פטנטים

פורסם באנגלית ב- WIPR, אפריל 2012

הכותבים הם  דר' מרגנית גולדרייך, עורכת פטנטים ומנכ"לית החברה לעריכת פטנטים חיפה גולד פטנטים בע"מ, ודר' צבי טף, עורך פטנטים בגולד פטנטים.

איפה אנחנו?

הנחיות הגעה

מכיוון צפון, נהריה או הקריות

מרחק נסיעה של כ-4 דקות מלב המפרץ, וכ-9 דקות הליכה.
פונים שמאלה ברמזור אחרי קניון לב המפרץ לרח' האשלג, ממשיכים ישר ועוברים את הכיכר הראשונה, פונים ימינה ברחוב יעקוב מושלי, ונוסעים ישר עד הכיכר הראשונה, הרחוב החוצה הוא יוחנן הסנדלר , חונים בצד ימין לפני הכיכר.

מכיוון דרום או הצ'ק פוסט

מרחק נסיעה של כ-6 דקות מהצ'ק פוסט, כ-18 דקות הליכה מהצ'ק פוסט.
נוסעים ישר לכיוון צפון, הקריות או נהריה, עוברים את הצומת המרכזית שהיא ההצטלבות של דרך העמקים ושדרות ההסתדרות, ומיד אחרי כ-200 מ' מצומת זו פונים ימינה ברח' האשלג. ממשיכים ישר ועוברים את הכיכר הראשונה, פונים ימינה ברחוב יעקוב מושלי, ונוסעים ישר עד הכיכר הראשונה, הרחוב החוצה הוא יוחנן הסנדלר , חונים בצד ימין לפני הכיכר.

יוחנן הסנדלר 15, ת.ד. 25267, חיפה 31251