גולד פטנטים ויעוץ פיננסי בע”מ (1992)
עריכה, רישום וניהול של פטנטים, סימני מסחר ומדגמים בארץ ובעולם
רח’ יוחנן הסנדלר 15, חיפה | טלפון: 04-8110007 | office@gold-patent.co.il | gold-patent.co.il

פטנטביליות של המצאות בתחום ה-RF ומיקרוגל

RFandMicro Nov2010אנרגיה בלתי-מייננת מהווה כר נרחב להמצאתיות, אך לא כל גילוי או המצאה בתחום הינם כשירי פטנט

פטנטביליות של המצאות מתבססת על קריטריונים של חדשנות, יישום תעשייתי והתקדמות המצאתית. בכל בקשת פטנט, חשוב ביותר לבחון את ההמצאה כנגד ידע קיים על מנת לגבש את החידוש וההתקדמות ההמצאתית הגלומים בה.

המצאה נחשבת חדשה אם לא נתפרסמה בפומבי, בין בישראל ובין מחוצה לה, לפני תאריך הגשת בקשה לפטנט על ההמצאה. התקדמות המצאתית היא קריטריון סובייקטיבי, ומוגדרת כהתקדמות שאינה נראית כענין המובן מאליו לבעל-מקצוע ממוצע בתחום על סמך הידיעות שכבר נתפרסמו לפני תאריך הבקשה לפטנט על ההמצאה (סעיפים 4 ו- 5 לחוק הפטנטים הישראלי).

על מנת לבסס חדשנות בהמצאות הקשורות לטכנולוגיות המתפתחות במהירות כדוגמת RF,חשוב מאוד לערוך חיפוש מקיף של הידע הקיים בתחום. מומלץ ביותר שהחיפוש יתבסס גם על מקורות מחוץ לעולם הפטנטים, כדוגמת פירסומים בתערוכות, בפורומים אקדמיים, ואפליקציות ניסיוניות ומסחריות. חשוב לציין שגם פירסום עצמי ללא תיאום מוקדם עם משרד הפטנטים עשוי להזיק למגיש הבקשה לפטנט.

בין תגליות מדעיות ליישומים טכנולוגיים

מדען עשוי להגיש בקשת פטנט ולגלות, לדאבונו, שעל אף החדשנות שבתגלית מדעית, היא אינה כשירת פטנט על פי החוק – וזאת מפני שלא הוגדרה כמוצר או תהליך טכנולוגי מועיל וניתן לשימוש תעשייתי (סעיף 3 לחוק הפטנטים הישראלי). חשוב, איפוא, להבחין בין תגליות מדעיות לבין פיתוחים טכנולוגיים.

תדר או קרינה בלתי מייננת שאינם גורמים נזק לרקמות חיות עשויים להיות תגלית מדעית חשובה, אך לא תוכן הכשיר להגשת בקשת פטנט על פי החוק. לא ניתן לתבוע בלעדיות על תכונה חדשה של תדר שנתפשת כתגלית או תופעת טבע, ולמנוע מאחרים לעשות שימוש בתדר המדובר. יתרה מכך, תדר חדש אינו עומד בקריטריון המקובל בעולם על פיו המצאות כשירות פטנט צריכות להיות יצירת כפיו של אדם.

לעיתים, בשיתוף פעולה בין מהנדסים ומדענים, ניתן להסב תגליות מדעיות בתחום ה-RF והמיקרוגל להמצאות ראויות לפטנט. ניתן, למשל, למצוא דרך לשלב את התכונה המועילה של התדר במכשיר קיים ולקדם אפליקציה חדשה למכשיר המבוססת על התגלית. אפשרות נוספת עשוייה להיות רישום פטנט על אופן יעיל במיוחד בו ניתן לייצר את התדר בעל התכונה המועילה.

במקרים נוספים, כדאי להתייעץ עם עורך פטנטים ולבחון את האפשרות שלא להגיש בקשות פטנט על ההמצאה אלא לשמור אותה כסוד מסחרי. במידה ונבחר המסלול הפטנטי, עריכה מקצועית של בקשת הפטנט עשוייה להיות  מפתח להצלחה המסחרית העתידית של ההמצאה.

איפה אנחנו?

הנחיות הגעה

מכיוון צפון, נהריה או הקריות

מרחק נסיעה של כ-4 דקות מלב המפרץ, וכ-9 דקות הליכה.
פונים שמאלה ברמזור אחרי קניון לב המפרץ לרח' האשלג, ממשיכים ישר ועוברים את הכיכר הראשונה, פונים ימינה ברחוב יעקוב מושלי, ונוסעים ישר עד הכיכר הראשונה, הרחוב החוצה הוא יוחנן הסנדלר , חונים בצד ימין לפני הכיכר.

מכיוון דרום או הצ'ק פוסט

מרחק נסיעה של כ-6 דקות מהצ'ק פוסט, כ-18 דקות הליכה מהצ'ק פוסט.
נוסעים ישר לכיוון צפון, הקריות או נהריה, עוברים את הצומת המרכזית שהיא ההצטלבות של דרך העמקים ושדרות ההסתדרות, ומיד אחרי כ-200 מ' מצומת זו פונים ימינה ברח' האשלג. ממשיכים ישר ועוברים את הכיכר הראשונה, פונים ימינה ברחוב יעקוב מושלי, ונוסעים ישר עד הכיכר הראשונה, הרחוב החוצה הוא יוחנן הסנדלר , חונים בצד ימין לפני הכיכר.

יוחנן הסנדלר 15, ת.ד. 25267, חיפה 31251