גולד פטנטים ויעוץ פיננסי בע”מ (1992)
עריכה, רישום וניהול של פטנטים, סימני מסחר ומדגמים בארץ ובעולם
רח’ יוחנן הסנדלר 15, חיפה | טלפון: 04-8110007 | office@gold-patent.co.il | gold-patent.co.il

מדגמים רשומים על עיצובים מפורסמים

פטנטים עוסקים בהגנה על יישומים טכנולוגיים בפן הפונקציונלי, ואילו מדגמים מכסים את האלמנטים הקישוטיים-עיצוביים של מוצרים תעשייתיים. אלמנטים אמנותיים ללא יישום תעשייתי מוגנים לרוב בזכויות יוצרים. דוגמא היסטורית להגנה כפולה הן בעזרת מדגם רשום והן באמצעות זכויות יוצרים היא "פסל החירות" האמריקאי: המדגם נרשם על הקווים לדמותה של הגברת המפורסמת, והתמלוגים שהתקבלו ממכירת מודלים קטנים של הפסל גויסו לטובת הקמתו בגודלו המלא.

כשם שסימני מסחר עוזרים לצרכן להבדיל בין מקורותיהם השונים של מוצרים דומים, הצרכן עשוי להיעזר גם בעיצוב המוצר לשם האבחנה. בקשת המדגם על קווי המתאר של בקבוק הקוקה-קולה המסורתי (D48160) הוגשה באגוסט 1915: תוקפו של המדגם אמנם תם, אך צורתו עדיין מוגנת בארה"ב ע"י Trade Dress.

התבוננות בעיצובים תעשייתיים מפורסמים בעולם מדגימה היטב את ערכם המסחרי הפוטנציאלי של מדגמים תעשייתיים. למעשה, בעולם המודרני, עיצוב אטרקטיבי במיוחד המוגן ע"י מדגם עשוי להוות יתרון תחרותי בכל הקשור למכירות המוצר המוגן ולמניעת חדירת מוצר מתחרה בעל עיצוב פופולרי פחות לשוק.

מעניין לראות, לדוגמא, את השפעתם הרגשית של עיצובי ה"רטרו" על מכירות מוצרי צריכה: מדגם רשום על העיצוב החדש של מכונית ה"חיפושית" האהובה של פולקסווגן הזניק את מכירותיה בעולם בשנות ה-90. עיצוב המיקסר המפורסם של KitchenAid גם הוא שיחזור של העיצוב שהוגש כמדגם בשנת  1930 (D83410).

חשוב איפוא להתייחס להיבטים העיצוביים של מוצרי צריכה, ולהגן עליהם בהתאם בעזרת מדגמים.

DesignSamples1

דוגמאות למוצרים מפורסמים נשואי מדגם

איפה אנחנו?

הנחיות הגעה

מכיוון צפון, נהריה או הקריות

מרחק נסיעה של כ-4 דקות מלב המפרץ, וכ-9 דקות הליכה.
פונים שמאלה ברמזור אחרי קניון לב המפרץ לרח' האשלג, ממשיכים ישר ועוברים את הכיכר הראשונה, פונים ימינה ברחוב יעקוב מושלי, ונוסעים ישר עד הכיכר הראשונה, הרחוב החוצה הוא יוחנן הסנדלר , חונים בצד ימין לפני הכיכר.

מכיוון דרום או הצ'ק פוסט

מרחק נסיעה של כ-6 דקות מהצ'ק פוסט, כ-18 דקות הליכה מהצ'ק פוסט.
נוסעים ישר לכיוון צפון, הקריות או נהריה, עוברים את הצומת המרכזית שהיא ההצטלבות של דרך העמקים ושדרות ההסתדרות, ומיד אחרי כ-200 מ' מצומת זו פונים ימינה ברח' האשלג. ממשיכים ישר ועוברים את הכיכר הראשונה, פונים ימינה ברחוב יעקוב מושלי, ונוסעים ישר עד הכיכר הראשונה, הרחוב החוצה הוא יוחנן הסנדלר , חונים בצד ימין לפני הכיכר.

יוחנן הסנדלר 15, ת.ד. 25267, חיפה 31251