גולד פטנטים ויעוץ פיננסי בע”מ (1992)
עריכה, רישום וניהול של פטנטים, סימני מסחר ומדגמים בארץ ובעולם
רח’ יוחנן הסנדלר 15, חיפה | טלפון: 04-8110007 | office@gold-patent.co.il | gold-patent.co.il

רישום מדגמים (Industrial Designs) – הגנה על עיצובים תעשייתיים

בתי עסק ומעצבים עצמאיים לעיתים אינם מודעים לכך שניתן להגן על עיצוביהם – באמצעות רישום מדגמים בארץ ובעולם. מדגם ניתן לרשום על קווי דמות, צורה, דוגמה, קישוט או עיטור, אשר מייחדים חפץ ע"י תהליך או אמצעי תעשייתי ואפשר להבחין בהם במראית עין.

מטרת ההגנה על מדגמים היא עידוד פיתוח של עיצובים תעשייתיים. רק מוצר המשולב בייצור תעשייתי, אשר תוצאותיו יהיו הרבה יחידות הנושאות אותו עיצוב מתאים לרישום מדגם. הרישום, איפוא, הוא של אלמנטים עיצוביים בפן תעשייתי. להבדיל, יצירת אמנות חד פעמית מוגנת בזכויות יוצרים.

רישום מדגמים מקובל מאוד בעולם, ואמנת האג מאפשרת רישום של מדגמים במדינות רבות בעולם בנוחות יחסית. בישראל כל חפץ או מוצר תעשייתי יכול להירשם כמדגם, כל עוד הוא עונה על קריטריונים בסיסיים:

  • החפץ בעל צורה, עיצוב או קישוט הבולט לעין
  • העיצוב חדשני – מוצר בעל אלמנט עיצוב דומה לא נמכר או שווק בארץ, לא פורסם בעיתונים או קטלוגים המופצים בארץ, ולא הוצג בתערוכה לפני הגשת הבקשה. מוצר שהוצג באינטרנט (גם אם בחו"ל) בד"כ ייחשב כאילו פורסם בישראל.

הרישום בפנקס המדגמים מותנה בבחינה של רשם המדגמים. הרישום מתבצע ביחס לסוג מסויים של מוצרים, ולשם כך קיים "סיווג סחורות למדגמים". ניתן לרשום את אותו מדגם לגבי סיווג אחד או מספר סיווגים. סיווגים לדוגמא כוללים מוצרי מזון, פרטי ביגוד, כלי רכב, כלי עבודה, מוצרים לטיפול בבע"ח, ריהוט וכיו"ב.

סעיף 33 לפקודת הפטנטים והמדגמים (1924) מגדיר את היקף ההגנה שנותן מדגם רשום. עם רישומו של מדגם, יוכל בעליו למנוע מאחרים:

  • לייחד לצרכי מכירה את המדגם או כל חיקוי לכל חפץ הכלול בסוג סחורה שרשום בו המדגם
  • לפרסם סחורה או להציעה למכירה, אם ידע כי ייחדו לאותה סחורה מדגם או כל חיקוי שלו, שלא בהסכמת בעליו הרשום.

בישראל, עם תהא לבעליו הרשום של מדגם זכות היוצרים הבלעדית עליו למשך חמש שנים מיום הרישום. ניתן להאריך את תוקף המדגם בעוד שתי תקופות של 5 שנים (בכפוף לבקשה מסודרת ותשלום אגרה מתאימה).

lamp-design-300x136

דוגמא למוצר שעיצובו מתאים לרישום מדגם

איפה אנחנו?

הנחיות הגעה

מכיוון צפון, נהריה או הקריות

מרחק נסיעה של כ-4 דקות מלב המפרץ, וכ-9 דקות הליכה.
פונים שמאלה ברמזור אחרי קניון לב המפרץ לרח' האשלג, ממשיכים ישר ועוברים את הכיכר הראשונה, פונים ימינה ברחוב יעקוב מושלי, ונוסעים ישר עד הכיכר הראשונה, הרחוב החוצה הוא יוחנן הסנדלר , חונים בצד ימין לפני הכיכר.

מכיוון דרום או הצ'ק פוסט

מרחק נסיעה של כ-6 דקות מהצ'ק פוסט, כ-18 דקות הליכה מהצ'ק פוסט.
נוסעים ישר לכיוון צפון, הקריות או נהריה, עוברים את הצומת המרכזית שהיא ההצטלבות של דרך העמקים ושדרות ההסתדרות, ומיד אחרי כ-200 מ' מצומת זו פונים ימינה ברח' האשלג. ממשיכים ישר ועוברים את הכיכר הראשונה, פונים ימינה ברחוב יעקוב מושלי, ונוסעים ישר עד הכיכר הראשונה, הרחוב החוצה הוא יוחנן הסנדלר , חונים בצד ימין לפני הכיכר.

יוחנן הסנדלר 15, ת.ד. 25267, חיפה 31251