גולד פטנטים ויעוץ פיננסי בע”מ (1992)
עריכה, רישום וניהול של פטנטים, סימני מסחר ומדגמים בארץ ובעולם
רח’ יוחנן הסנדלר 15, חיפה | טלפון: 04-8110007 | office@gold-patent.co.il | gold-patent.co.il

עלות רישום פטנט

עלות רישום פטנט

ראשית ברצוננו לברך אתכם. מאחר ואתם מחפשים עכשיו מידע אודות עלות רישום פטנט, אנחנו מרשים לעצמנו להניח שהצלחתם לפתח מוצר חדש ובנוסף לכך אנחנו מבינים כי אתם מעוניינים לרשום אותו כפטנט. מדובר על צעד חכם ביותר שבעתיד הקרוב יקנה לכם זכויות בלעדיות על ההמצאה שפיתחתם. לצערנו, לא פשוט לנקוב בסכום המדויק של עלות רישום פטנט וזאת משום שמדובר על ספקטרום רחב ביותר של מחירים. עלות רישום פטנט מושפעת ממגוון רחב ביותר של גורמים משתנים ועל כך נפרט במאמר זה.
עבודת שטח מקדימה משפיעה על עלות רישום הפטנט
עלות רישום פטנט מושפעת בראש ובראשונה מעבודת השטח המקדימה שמתבצעת עוד לפני הגשת הבקשה לרישום. עבודת השטח המקדימה כרוכה בחיפוש יסודי אחר המצאות דומות וזאת כדי שלא ייווצר מצב שהבקשה תידחה משום שלא קיים בה יסוד החדשנות. בשלב הזה ייתכן מאוד שתצטרכו לשאת בהוצאות כספיות כדי לממן מידען מקצועי וכן ייתכן שתצטרכו להשקיע כסף כדי לקבל גישה למאגרי מידע מסוימים שאינם פתוחים באופן חופשי לקהל הרחב. כבר כאן ניתן לראות כי עלות רישום פטנט היא עניין נזיל מאוד.
עריכת הבקשה
עלות רישום פטנט מושפעת גם מרמת ההשקעה הנדרשת מהמשרד לעריכת פטנטים שעמו אתם עומדים בקשר. במקרים מסוימים מדובר על המצאה מורכבת ביותר ועלות עבודת העריכה יכולה להיות גבוהה ביותר. כמובן שניתן גם לוותר כליל על עבודה מול משרד לעריכת פטנטים אך כל המומחים בתחום תמימי דעים בנוגע לכך שמדובר על טעות פטאלית.
הגשת בקשה להגנה במספר מדינות
במידה ואתם מעוניינים להגיש בקשה לרישום פטנט במספר מדינות, עליכם לשלם את האגרה הרשמית בכל מדינה ומדינה וכן עליכם לשלם לעורכי פטנטים שונים. אמנם בישראל פועלים מספר משרדים לעריכת פטנטים שמספקים שירות בינלאומי של עריכת פטנטים במספר שפות, בהתאם לחוקים של המדינות השונות, אך בדרך כלל ככל שמדובר על יותר מדינות, כל העלות הסופית תהיה גבוהה יותר. גם כאן ניתן להבין כי עלות רישום פטנט יכולה להסתיים בכמה אלפי שקלים אך במקרים אחרים מדובר על השקעה רצינית הרבה יותר.
הוצאות נוספות והוצאות לא צפויות
עלות רישום פטנט יכולה להשתנות בהתאם לדרישות הרלוונטיות לכל מדינה ומדינה וכן בהתאם להליכים שתיאלצו לעבור במהלך הדרך לרישום המוצלח. כך למשל אם תרצו להגיש בקשה לרישום בינלאומי ב- PCT, אם תתקלו בהתנגדויות, אם תצטרכו להתמודד עם עתירות ועוד כהנה וכהנה מקרים, מן הסתם העלות הסופית תהיה גבוהה יותר. כמו כן עלות רישום פטנט מושפעת מגובה התשלום עבור אגרת פרסום ואגרות נוספות שעלותן משתנה ממדינה למדינה.
עלות רישום פטנט – הערכה גסה
אם בכל זאת אתם מעוניינים לקבל נתונים מדויקים, חרף הנתונים שהבאנו בפניכם, ניתן לכתוב כי עלות רישום פטנט באופן ממוצע נעה סביב אלף דולר בכל מדינה שבה רשום הפטנט עבור כל שנת רישום. מן הסתם עלות רישום פטנט מחושבת רק עבור תהליך הרישום עצמו, אך חשוב מאוד לזכור שהרישום הראשוני לא מקנה לכם זכויות נצח על הפטנט. בדרך כלל הפטנט מחזיק מעמד עשרים שנה לכל היותר כשמדי פרק זמן מסוים יש צורך לשלם אגרה מיוחדת כדי להאריך את התוקף שלו.
לאור זאת, במידה ואתם מעוניינים לרשום פטנט בעשר מדינות סך הכול למשך עשרים שנה, בסופו של דבר תשקיעו בכך מאתיים אלף דולר.
לסיכום
עלות רישום פטנט היא דבר נזיל ביותר וגמיש ביותר וזאת כי עלות רישום פטנט מושפעת ממגוון רחב ביותר של גורמים שלא תמיד ניתן לצפות אותם מראש. בין היתר עלות רישום פטנט מושפעת מכמות עבודת השטח המקדימה, ממספר המדינות בהן אתם מעוניינים לבצע את הרישום וכן מרמת המורכבות של ההמצאה. בנוסף לכך עלות רישום פטנט מושפעת מאירועים לא צפויים כמו למשל התנגדויות לרישום, החזרת הבקשה לביצוע תיקונים ועוד. כדי לקבל מידע מדויק יותר אודות עלות רישום פטנט, מומלץ לפנות למשרד מקצועי לעריכת פטנטים ויפה שעה אחת קודם.

איפה אנחנו?

הנחיות הגעה

מכיוון צפון, נהריה או הקריות

מרחק נסיעה של כ-4 דקות מלב המפרץ, וכ-9 דקות הליכה.
פונים שמאלה ברמזור אחרי קניון לב המפרץ לרח' האשלג, ממשיכים ישר ועוברים את הכיכר הראשונה, פונים ימינה ברחוב יעקוב מושלי, ונוסעים ישר עד הכיכר הראשונה, הרחוב החוצה הוא יוחנן הסנדלר , חונים בצד ימין לפני הכיכר.

מכיוון דרום או הצ'ק פוסט

מרחק נסיעה של כ-6 דקות מהצ'ק פוסט, כ-18 דקות הליכה מהצ'ק פוסט.
נוסעים ישר לכיוון צפון, הקריות או נהריה, עוברים את הצומת המרכזית שהיא ההצטלבות של דרך העמקים ושדרות ההסתדרות, ומיד אחרי כ-200 מ' מצומת זו פונים ימינה ברח' האשלג. ממשיכים ישר ועוברים את הכיכר הראשונה, פונים ימינה ברחוב יעקוב מושלי, ונוסעים ישר עד הכיכר הראשונה, הרחוב החוצה הוא יוחנן הסנדלר , חונים בצד ימין לפני הכיכר.

יוחנן הסנדלר 15, ת.ד. 25267, חיפה 31251